Úspěšný víkend pro Škoda Motosport

01.04.2019 ŠKODA AUTO

Jan Kopecký, tovární pilot ŠKODA, vyhrál Valašskou rallye a současně svoji 45. soutěž mistrovství republiky
 

Jan Kopecký (CZ) se spolujezdcem Pavlem Dreslerem (CZ) byli v úvodním podniku letošního mistrovství České republiky (MČR), Kowax Valašská Rally ValMez, neporazitelní. Za volantem vozu ŠKODA FABIA R5 si nejen zajistili první vítězství v sezóně 2019, ale současně zůstali neporaženi v MČR již 23 soutěží. Vyhráli každou soutěž od Rally Šumava Klatovy v dubnu 2015, kdy se na trať vydali s tehdy čerstvě homologovaným vozem ŠKODA FABIA R5. Jan Kopecký navíc zaznamenal již páté vítězství na Kowax Valašská Rally ValMez a současně 45. triumf v rámci mistrovství České republiky.

Úřadující mistři republiky Jan Kopecký/Pavel Dresler vyrazili do úvodního kola mistrovství České republiky, Kowax Valašská Rally ValMez, ve velkém stylu. Jako obvykle řídili vůz ŠKODA FABIA R5 a potom, co zajeli na první rychlostní zkoušce nejrychlejší čas, se jim to podařilo i na všech zbývajících 13 měřených úsecích. „Tuto soutěž jsem si opravdu užíval. A to hlavně proto, že jsem měl vynikající vůz. Vše navíc korunovala mimořádná atmosféra, kterou umějí připravit nadšení čeští fanoušci,“ řekl Jan Kopecký na stupních vítězů. „Jan a Pavel opět potvrdili nejen to, že jsou extrémně rychlí, ale také to, že dokáží jezdit s precizností švýcarských hodinek,“ komentoval výsledek šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.

Za vedoucí posádkou továrního týmu ŠKODA probíhala napínavá bitva o druhé místo mezi Václavem Pechem juniorem s Fordem a soukromníkem s vozem ŠKODA Martinem Kočím. Na předposlední rychlostní zkoušce ale Kočí ztratil téměř jednu minutu a další ztráta přibližně minutu a půl jej odsunula na konečné čtvrté místo v celkovém pořadí. Na třetím místě nakonec dojel Filip Mareš, jedoucí taktéž s vozem ŠKODA.


Celkové výsledky Kowax Valašská Rally ValMez (MČR)
1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, 1:31.29,6 h
2. Pech/Uhel (CZ/CZ), Ford Fiesta R5, +1.05,1 min
3. Mareš/Hloušek (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, +1.42,6 min
4. Kočí/Mozner (SK/SK), ŠKODA FABIA R5, +2.14,5 min
5. Dohnal/Ernst (CZ/CZ), Ford Focus RS WRC 06, +2.20,6 min

 


 

Francouzská rallye na Korsice: posádky s privátními vozy ŠKODA vybojovaly dvojité vítězství ve WRC 2 
 

ŠKODA Motorsport má po čtvrtém kole letošního mistrovství světa FIA World Rally Championship, Francouzské rallye na Korsice (28. 3.– 31. 3. 2019), smíšené pocity. Zatímco tovární posádka ŠKODA ve složení Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5 musela po nehodě odstoupit z prvního místa v kategorii WRC 2 Pro, dvě soukromé posádky vybojovaly pro značku ŠKODA dvojité vítězství v kategorii WRC 2. Na předposlední nedělní rychlostní zkoušce posádka Nikolay Gryazin/Yaroslav Fedorov (RUS/RUS) převzala od dvojice Fabio Andolfi/Simone Scattolin (I/I) vedení v kategorii WRC 2. Na poslední rychlostní zkoušce si ale Italové vzali vedení zpět a zajistili si tak zasloužené prvenství.

Během úvodní etapy se v pátek ráno tovární pilot ŠKODA Kalle Rovanperä potýkal s nedotáčivostí svého privátního vozu ŠKODA FABIA R5. Nicméně první tři rychlostní zkoušky zvládl mladý Fin absolvovat bez chyby. Jeho hlavního soupeře v kategorii WRC 2 Pro, Lukasze Pieniazeka, zpomalil hned na první rychlostní zkoušce defekt. I proto byl Rovanperä přes své potíže ve vedení své kategorie. Po prvních třech rychlostních zkouškách nebyl povolen servis. A tak Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen ukázali své schopnosti zručných mechaniků, když si sami upravili nastavení svého vozu ŠKODA FABIA R5. Při opakovaných průjezdech ranních rychlostních zkoušek se jejich výkonnost posunula a udrželi si tak vedení v kategorii WRC 2 Pro. Současně se propracovali na devátou pozici mezi všemi posádkami s vozy R5.

Během soboty zaznamenala finská dvojice další zlepšení. Ale v nejdelší rychlostní zkoušce soutěže, kterou byla více než 47 km měřící „Castagniccia“, je štěstí opustilo. „Ve střední části rychlostní zkoušky se na vozovce objevila špína. Udělali jsme malou chybu, kvůli níž jsme byli příliš širocí a trefili jsme kámen. Auto nevypadalo příliš poničeně, ale v servisu jsme zjistili, že byl zasažen ochranný rám, který nelze opravit. Z bezpečnostních důvodů jsme nemohli nastoupit ani do posledního dne soutěže,“ vysvětluje Rovanperä.

Italský soukromník Fabio Andolfi se spolujezdcem Simonem Scattolinem také ukázali svoji působivou rychlost. Na Francouzské rallye, již loni dokončili v rámci kategorie WRC 2 na třetím místě, se letos na špici drželi již od začátku. V průběhu soutěže se ale dostávali pod stále větší a větší tlak od mistrů Evropy kategorie U28 (pod 28 let) Nikolaye Gryazina a Yaroslava Fedorova.

Tito dva Rusové s privátně nasazeným vozem ŠKODA FABIA R5 i přes absenci zkušeností z korsických tratí zaznamenali na předposlední rychlostní zkoušce nejrychlejší čas, a dokonce se jím dostali do průběžného vedení. Během poslední rychlostní zkoušky se ale duo Fabio Andolfi/ Simone Scattolin probojovalo zpět a zaznamenalo své první vítězství v kategorii WRC 2 „Kalle a Jonne nedokázali přizpůsobit svoji rychlost skutečnosti, že na Korsice jeli vůbec poprvé a že jde o jednu z nejnáročnějších asfaltových soutěží na světě. Gratuluji Fabiu Andolfimu a Nikolayi Gryazinovi k jejich vynikajícím výkonům. Oba opět ukázali konkurenceschopnost našeho vozu ŠKODA FABIA R5 a značce ŠKODA přivezli dvojité vítězství v kategorii WRC 2,“ sdělil šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek.


Celkové pořadí Francouzské rallye na Korsice (WRC 2)
1. Andolfi/Scattolin (I/I), ŠKODA FABIA R5, 3:34.08,6 h
2. Gryazin/Fedorov (RUS/RUS), ŠKODA FABIA R5, +3,9 s
3. Kajetanovicz/Szcepaniak (PL/PL), VW Polo GTI R5, +2.53,3 min
4. Katsuta/Barrit (JP/GB), Ford Fiesta R5, +3.51,9 min
5. Yates/Morgan (GB/GB), ŠKODA FABIA R5, +3.58,5 min

Aktuální pořadí mistrovství světa WRC 2 Pro – jezdci (po 4. ze 14 kol)
1. Lukasz Pieniazek (PL), Ford, 62 bodů
2. Gus Greensmith (GB), Ford, 40 bodů
3. Kalle Rovanperä (FIN), ŠKODA, 36 bodů
4. Mads Østberg (N), Citroën, 25 bodů

Aktuální pořadí mistrovství světa WRC 2 Pro – výrobci (po 4. ze 14 kol)
1. Ford, 102 bodů
2. ŠKODA, 36 bodů
3. Citroën, 25 bodů
 

auta360.cz
Provozovatel:
AutoDetect s.r.o.
Hornokrčská 1947/2 140 00 Praha 4
IČ: 04809572
DIČ: CZ04809572
redakce@auta360.cz
Getrun
(c) auta360.cz | realizace 3Nicom